מהו ליסינג פרטי?

תוכן עניינים

המשמעות של המושג ליסינג היא עסקת מימון המאפשרת בדרך כלל השכרה או חכירה ללא הצורך לגייס הון לצורך הרכישה. קיימים לרוב שלושה סוגים שונים לרכישה בשיטת הליסינג: ליסינג פרטי, ליסינג מימוני, ליסינג תפעולי.

  • ליסינג מימוני – בשיטה זו הלקוח בעצם משתמש על מנת לבצע רכישה של רכב חדש, הוא מקבל הלוואה מחברת הליסינג ושוכר את הרכב לזמן מוגבל של בין 36-60 חודשים. ההוצאות התפעוליות של הרכב כגון תחזוקה, ביטוחים והטיפולים חלים במקרה זה על הלקוח. יש לדאוג שבפוליסת הביטוח חברת הליסינג תהיה רשומה כמוטב. רק לאחר שהלקוח שילם את כל התשלומים יוכל לרשום את הרכב על שמו.
  • ליסינג פרטי – תוכנית ליסינג פרטי היא בתהליך השכרת הרכב לתקופה ממשוכת ולטווח ארוך, ישנם מספר דרכים לבצע את ההשכרה כגון השכרה יומית, ולפי שעות שבה ההשכרה כוללת הכול החל מביטוחים, טיפולים, דלק ואפילו שטיפת הרכב. במקרים של השכרת הרכב לתקופות ממושכות יותר מחירי הדלק יהיו על השוכר אך הביטוח יעשה ממול לחברת הליסינג. בסיום תקופת הליסינג על השוכר יעמדו כמה אפשרויות ומסלולים שונים כגון: רכישת הרכב, מעבר לרכב אחר או הפסקת ההתקשרות בין שני הצדדים.
  • ליסינג תפעולי – ליסינג תפעולי מתאים יותר לחברות המחזיקות ברשותם צי רכבים רחב, במקרים אלו כל התשלומים עבור הטיפולים ברכב יחולו על חברת ההשכרה. המחיר לרוב יגלם לא רק את המחיר החודשי של עלות הרכב אלא גם את הביטוח והטיפולים השונים. אפשרות של ליסינג תפעולי היא אפשרות מעולה לחברות המחזיקות המון רכבים כיוון שהם חוסכות עבורן את הטיפול בבעיות בלתי צפויות.

ככל שעסקה בשיטת הליסינג תהיה זולה יותר היא תכסה רק את הוצאות הרכב ( אופציה של ליסינג פרטי ) במקרים אלו כל העלויות הנלוות כגון ביטוחים, טיפולי רכב ודלק יהיו על השוכר.

ליסינג פרטי

האופציות תמיד פתוחות

אחד היתרונות בשיטת הליסינג היא רכישת הרכב בסיום תקופת ההתקשרות, השוכר יכול ליהנות מתקפות ההשכרה למשך 36-60 חודשים ולאחר מכן להחליט אם הוא מעוניין לרכוש ולהפוך להיות הבעלים הרשמיים של הרכב. במידה ויעשה כך הרכב יהיה רשום על שמו כיד שנייה כאשר היד הראשונה תופיע כליסינג. החיסרון לדבר זה הנה ירידת הערך הנוספת של הרכב, בעלות רכב מליסינג מורידה מערך הרכב בממוצע כ -13% אבל במידה ומדובר ברכב עם 0 ק"מ הירידה תהיה 5% בלבד.

רובנו רואים ברכב כנכס אך למעשה עקב ירידת ערך מהירה של הרכבים והצורך המתמיד להחליפם אנו הופכים את הרכבים למוצרי צריכה, הפוך ממה שנהוג לחשוב. ולכן חברות הליסינג מצאו פיתרון לבעיה זו כאשר מחליטים לרכוש את הרכב כאשר מסתיימת תקופת ההשכרה ומחליטים לעבור לעסקה חדשה. היתרון בכך הוא מעבר לרכב חדש בכל 3 שנים כאשר ההחזרה של הרכב הקודם משמש כמקדמה עבור הרכב החדש. מדובר בתשלום חודשי מופחת המזכה את בעל הרכב להחליף לרכב חדש בכל שלוש שנים מבלי הצורך לדאוג למצב שוק הרכבים באותה התקופה לרבות כל העיסוק בקנייה ומכירה. אפשרות שלישית היא בסיום תקופת ההתחייבות שבה פשוט מפסיקים את החוזה והתשלומים והרכב חוזר בחזרה לחברת הליסינג.

האם הליסינג משתלם ?

המושג הנרדף לעסקת ליסינג פרטית היא "עסקת מימון לרכב חדש" בעסקה זו דואגים לשלם מקדמה בתחילת תקופה ההשכרה מחברת הליסינג על הרכב, גובה המקדמה יהיה לרוב בין 15-30% משווי וערך הרכב. תקופת העסקה תנוע לרוב בין שנתיים לשלוש שנים אשר במהלכן ישלם השוכר תשלום חודשי קבוע לחברת הליסינג. בסיום תקופת ההתחייבות יוכל השוכר לרכוש את הרכב מחברת הליסינג ע"י השלמת היתרה לתשלום. העלות של יתרת הסכום תלויה בירידת ערך הרכב לאותה שנה, כמות הקילומטרים שהרכב ביצע, ונזקים שנגרמו לרכב בתקופת ההתחייבות.

נהוג לחשוב שביצוע עסקה מסוג זה נמדדת ממול ללקיחת הלוואה בנקאית אך אם נעמיק ונבדוק נגלה שלקיחת הלוואה בנקאית היא לרוב יקרה יותר ממימון רכב הליסינג. במקרה של הלוואה בנקאית ההחזר החודשי יהיה בהחלט גבוהה יותר, יש צורך בערבים, היא מכבידה על מסגרת כרטיס האשראי, ובנוסף הרכב נשאר משועבד לבנק על לתום תקופת ההלוואה גם אם הרכב רשום על הקונה.

אחד הגורמים המשמעותיים בעסקת הליסינג הוא ההתחייבות של חברות הליסינג כמו קפיטל בתום תקופת ההשכרה, אך ההתחייבות מותנית במצבו של הרכב ומספר הקילומטרים שבוצעו. לא מעט חברות מגבילות את מספר הק"מ וחשוב לבדוק זאת. שני נושאים נוספים שיש לבדוק הם עלויות ההקמה וביטול העסקה. בעת העברת הבעלות לקונה לרוב חברת הליסינג יגבו מאות שקלים עבור פתיחת תיק ליסינג בעוד שישנם חברות שלא יגבו כלל ויתנו את השירות בחינם. כמו כן יש לבדוק את נושא ביטול העסקה לפני החתימה על החוזה.

בנושא אבזור הרכב ומערכות הבטיחות תמיד מומלץ לבדוק האם תרצו להוסיף או להסיר אבזורים שונים והאם מערכות הבטיחות עומדות בתקנים.

היתרונות של הליסינג הפרטי

הליסינג הפרטי הוא מסלול נח שמתאים לכל מי שמעוניין ברכב חדש אך אין לו את האמצעים לקנות אחד כזה. בשונה מהנהוג בעסקאות רכישה רגילות בהם הקונה מבצע רכישת רכב ומשלם את מלוא הסכום בשיטת הליסינג הפרטי רוכש הרכב בעצם חוכר את הרכב ומשלם סכום בכל חודש אשר נקבע מראש. למעשה הרוכש מקבל הלוואה בסכום שנקבע והוסכם מראש ממול חברת הליסינג. אחד היתרונות המרכזיים בשיטת הליסינג הפרטי היא האחריות המלאה בסכום סמלי שהרוכש מקבל בסיום תקופת ההלוואה.

לסיכום

בשנים האחרונות שוק הרכב קיבל תפנית עם כניסתו של תחום הליסינג, במקום לאתר רכבים במדורי העיתונים חברות הליסינג מאפשרות תנאים מעולה לרכישה והשכרה.

לפרטים נוספים: https://www.cmotors.co.il

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
מידע נוסף
ראייה ממוחשבת בתעשיית הרכב

בדיקת איכות אופטית של פינים בלוח מעגלים מודפסים עם מצלמה חכמה תלת ממדית חוסכת זמן ומגבירה את הפרודוקטיביות. בדיקת איכות אופטית של פינים בלוח מעגלים

גן לאירוע השקה

פלה בידכם הזכות לארגן את אירוע ההשקה הבא שלכם? מעולה, שכן המחמאות בהמשך תזרומנה רק אליכם. ארגון של אירועים כולל ואפשר להגיד שמתחיל בבחירת מקום